Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Youth Projects
Teachers, parents and youth organization leaders: Enter your students’, children’s and members’ projects in the OC Fair Imaginology Project Competitions.

Divisions Include:

  • Crafts
  • Fiber Arts
  • Fine Arts
  • Photography
  • Poetry
  • Science and Engineering
  • Video

2017 OC Fair Imaginology Competition Winners
Thank you Artist and Teachers. Congratulations to the 2017 OC Fair Imaginology Division Winners.


1100's - Fiber Arts

  • Lark Miller
  • Tate Brinson
  • Sydney Sereg
  • Catherine Johnson
  • Garrett Geimer




1200's - Fashionista

  • Allistar Shepard
  • Brenda Medel, Giselle Barrero
  • Branden Prado, Carlos Ramos



1300's - Upcycle It!

  • Jordyn Cabrera
  • Paola Hernandez, Pamela Betanzos
  • Brian Enriquez



1400's - Cardboard Engineering

  • Girl Scouts Troop 2123
  • Mason Crockett
  • Tomorrowland Central Steam Works
  • Cristian Rivera



1500's - Wood and Metal Arts

  • Madilyn Hoei
  • Isabella Carlas & Allesandra Velasco
  • David Chetla
  • Trent Francia



1600's - Computer Generated Graphics

  • Coy Cortez
  • Rose Vivencio
  • Silvia Saavedra
  • Div 1109 Fiber Arts – Catherine Johnson
  • Div 1109 Fiber Arts – Garrett Geimer




1700's - Make It With Clay

  • Madelyn Harris
  • Mason Crockett
  • Ella Davidson
  • Chigra Reniero
  • Kelsey Spagnuelo
  • Sergio Silvas





1800's - Jewelry

  • Stella Giardina
  • Yesenia Cazales
  • Ashley Garcia
  • Mary Lieblang

1900's - Drawing

  • Aaron Chao
  • Evan Lu
  • Maverick Malfavon
  • Jackie Lichter
  • Elaine Chi
  • Halley Chang
  • Elisa Tan
  • Abigail Schweizer
  • Julie Shkoinik
  • Cathy Li
  • Valerie Casella

 

2000's - Read and Draw

  • Ava Forghani
  • Jesse Le



2100's - Painting

  • Jesse Le
  • Mikoto Eguchi
  • Luna Lin
  • Yuna Song
  • Cathy Li




2200's - Digital Photography

  • Noah Morales
  • Alexis Benetiz
  • Patty Romero


2400's - Manipulated Photography

  • Noah Morales
  • Grace Partin


2500's - Poetry Illustrated Hiaku

  • Joshua Wong
  • Alexis Benetiz
  • Julie Nguyen



3200's - Kinetic Art

  • Lanna Matthews
  • Brittany, Kimberly, Cristina, Mextly
  • Jesse Matthews
  • Hope Bpsheff



3300's - 3-D Printing

  • Landon Fox
  • Capo Valley High




Presentation Slideshow



Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player